Gönderen Konu: Lütfen yardım.Arabam mavi duman atıyor ...  (Okunma sayısı 3800 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Lütfen yardım.Arabam mavi duman atıyor ...

« : 02 Mart 2012, 23:26:51 »
Open quickbuttons

Mehmet Akgün

• *
  • Er
arkadaşlar 2004 model dizel c3 üm var 120000 km'de. 2-3 aydır özellikle soğuk havalarda ilk çalıştırmada açık mavi renkte duman atıyor.bu duman atma motor ısınıncaya kadar devam ediyor sonra kesiliyor.kimisi yağ yakıyor diyor kimisi yakıtı yakamayıp çiğ atıyordur diyor.yağ eksiltme sorunu da var.4000 km'de yaklaşık yağın yarısı yani 2 lt civarında yağ eksildi belki de daha fazlası.bu kadar çok yağ eksiltmesinin sebebi yağ yakmaktan mıdır yoksa başka bir sebepten midir.konuya hakim olan arkadaşlar Allah rızası için yardımcı olabilirlerse cok sevinirim...

Ynt: Lütfen yardım.Arabam mavi duman atıyor ...

« Yanıtla #1 : 03 Mart 2012, 00:19:08 »
Open quickbuttons

Gürbüz Karapınar

• Yönetici
  • General
  • Kişisel İleti
    BlueDream

• Araç Bilgileri: Karizmatik şöföre sahip Okyanus Mavisi 1999 Xantia 2.0i
  • Kan Grubu: AB Rh+
  • Meslek: Yangın Güvenliği Uzmanı
  • Plaka No: 34 VP 2301 "" Gördüğünüz yerde bir selam çakın :) ""
  • Yakıt Cinsi: Pahalı Benzin + Pahalı Lpg
Mavimsi duman aracınızın sekmanlarının eskimesi sonucu yag yaktıgının bir göstergesidir.
İyi olmak "KOLAYDIR".. Zor olan "ADİL" olmaktır..
Forum kuralları gereği üyelikler sadece İsim ve Soyisimden oluşmak zorundadır.
İsim ve soyisminizi belirtmek için BURAYA tıklayınız

« Yanıtla #2 : 04 Mart 2012, 11:10:16 »
Open quickbuttons

Sabri Akkan

• Yönetici
  • General

• Araç Bilgileri: 2008-Citroen C5 III SXPK-Gümüş gri-1,6HDI
  • Kan Grubu: AB(+)
  • Meslek: Admin
  • Plaka No: 45**801
  • Yakıt Cinsi: PO V-Max
Pistonlarınızın kompresyonlarını ölçtürerekte kompresyon segmanlarının durumunu öğrenebilirsiniz.Muhtemelen motor yaptırmanız gerekecektir.
EY ANA!..

EĞER OĞLUN BİR ASUMAN AŞKINA TUTULMUŞSA...

BIRAK UÇSUN!

Güncel ortalama yakıt Sarfiyatı :    Eurodiesel

« Yanıtla #3 : 05 Mart 2012, 04:01:31 »
Open quickbuttons

ibrahim Kozan

• Süper Moderatör
  • General

• Araç Bilgileri: c5 2.0 hdi 2005 gümüş gri
  • Kan Grubu: sıfır pozitif
  • Meslek: yüksek lisans
  • Plaka No: 38 SU 346
  • Yakıt Cinsi: dizel - shell
buda büyük masraf demektir. geçmiş olsun. mavi duman deyince benim de aklıma ilk yağ yakması geldi. fakat bir araç neden yağ yakar konusunda bilgim yok

« Yanıtla #4 : 05 Mart 2012, 09:32:26 »
Open quickbuttons

Deniz Özkul

• Binbaşı
panik yapmayın 120 000 km de bu araçlarım motoru bitmez ;) (tabi km doğru ise) ilk aşamada anlattığınızdan anladığım kadarıyla ilk çalıştırmada duman atıyor ise sübab lastikleri gibi görünüyor sübab lastikleri ve ekipmanları değiştirilip üst kapakta ufak çaplı bir rektifiye operasyonu ile kurtulabilirsiniz bu problemden.

ancak seyir halinde iken ve kompresyonda da duman atma var ise ozaman segman vb uygulamalara gitmeniz gerekebilir ki bu araçlarda sadece segman atmak geçici bir çözüm bu nedenle motor yapılmasında fayda var.

« Yanıtla #5 : 07 Mart 2012, 23:17:01 »
Open quickbuttons

Mehmet Akgün

• *
  • Er
     Arkadaşlar yanıtlarınız için cok tesekkürler.Deniz bey araç sadece motor soğukken duman atıyor.kalkış yapıp 700m-1000m gibi bir mesafe gittikten sonra duman kesiliyor.duman atmayı da özellikle devir biraz yükselip 3000 civarına geldiğinde yapıyor yoksa devir düşükken fazla yapmıyor.ve dediğim gibi motor ısındıktan sonra devir yükselse bile duman atma kesiliyor.
    Arkadaşın biri de motor yağını değiştirip ince yağ koydurmamı, böylelikle motor soğuk havada daha rahat çalışır dedi.ince yağ  koydurmamın bir faydası olur mu sizce....

« Yanıtla #6 : 08 Mart 2012, 10:45:35 »
Open quickbuttons

Deniz Özkul

• Binbaşı
ince yağı daha çok eksiltirsiniz kalın yağ dense bi nebze azalacaktır ama dediğim gibi sübab lastiklerinden kaçırıyor büyük ihtimalle 400 tl civarı bi rakama düzelebilir kanımca.

« Yanıtla #7 : 16 Mart 2012, 22:49:35 »
Open quickbuttons

Emrah Üner

• Yüzbaşı
panik yapmayın 120 000 km de bu araçlarım motoru bitmez ;) (tabi km doğru ise) ilk aşamada anlattığınızdan anladığım kadarıyla ilk çalıştırmada duman atıyor ise sübab lastikleri gibi görünüyor sübab lastikleri ve ekipmanları değiştirilip üst kapakta ufak çaplı bir rektifiye operasyonu ile kurtulabilirsiniz bu problemden.

ancak seyir halinde iken ve kompresyonda da duman atma var ise ozaman segman vb uygulamalara gitmeniz gerekebilir ki bu araçlarda sadece segman atmak geçici bir çözüm bu nedenle motor yapılmasında fayda var.
b sizce kullanıma bağlı değişmez mi? 100binde motor maf eden c3 de gördüm 300 binde halen kullanan da*

« Yanıtla #8 : 17 Mart 2012, 09:05:25 »
Open quickbuttons

Deniz Özkul

• Binbaşı
kullanıma bağlı tabiki değişir araç hararet yapar iki kere motor erken biter. orada yazdıklarım normal şartlardaki bir kullanımla alakalı.

« Yanıtla #9 : 24 Mayıs 2012, 21:14:28 »
Open quickbuttons

Serdar_Aslan

• **
  • Onbaşı
Geçen yıl benim de aynı problemim oldu.1-2 gün kadarmavi duman , gazlayınca da kara duman atıyordu.sonunda yağ soğutucusunun patlamasıyla servise çektik.değişince sorun kalmadı.belki fikir olabilir.
CİTROEN C3 HDI

Facebook Comments