Gönderen Konu: C4 Tampon Sökümü(Resimli Anlatım)  (Okunma sayısı 4725 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

C4 Tampon Sökümü(Resimli Anlatım)

« : 21 Nisan 2009, 13:05:35 »
Open quickbuttons

Can Bakay

• General
Arkadaşlar özellikle sis farına xenon, far sökme, tampon boyama vb. işlemler için çok gerekli bir bilgi diye düşünüyorum buyrun...

ALINTIDIR

Burası Beşiktaş Alayına Gider...[SIGPIC][/SIGPIC]

« Yanıtla #1 : 21 Nisan 2009, 13:12:26 »
Open quickbuttons

Sabri Akkan

• Yönetici
  • General

• Araç Bilgileri: 2008-Citroen C5 III SXPK-Gümüş gri-1,6HDI
  • Kan Grubu: AB(+)
  • Meslek: Admin
  • Plaka No: 45**801
  • Yakıt Cinsi: PO V-Max
Ben butür işlerin uzmanlarca yapılmasını tercih ederim.Ama yinede faydalı bir bilgi.Eline sağlık;)
EY ANA!..

EĞER OĞLUN BİR ASUMAN AŞKINA TUTULMUŞSA...

BIRAK UÇSUN!

Güncel ortalama yakıt Sarfiyatı :    Eurodiesel

« Yanıtla #2 : 21 Nisan 2009, 14:12:08 »
Open quickbuttons

Can Bakay

• General
Aslında bu çok bir işlem değil en azından vidaların nerde olduğunu bildikten sonra...

« Yanıtla #3 : 21 Nisan 2009, 18:47:59 »
Open quickbuttons

Bekir Tolukan

• Binbaşı
Alıntı yapılan: Can Bakay;13603
Arkadaşlar özellikle sis farına xenon, far sökme, tampon boyama vb. işlemler için çok gerekli bir bilgi diye düşünüyorum buyrun...

ALINTIDIR

can bey aracın yandan tam rsmı varmı aceba jant cok hosuma gıtdıde:D:

« Yanıtla #4 : 21 Nisan 2009, 19:10:56 »
Open quickbuttons

Can Bakay

• General
Bir bakayım Bekir dostum bulursam atarım yine buraya

« Yanıtla #5 : 21 Nisan 2009, 20:57:47 »
Open quickbuttons

Göksel Azem

• Yüzbaşı
bencede janta bakalım.fikir olur?

« Yanıtla #6 : 21 Nisan 2009, 21:14:59 »
Open quickbuttons

Can Bakay

• General
Arkadaşlar malesef jantın en görünür resmi bu :)

« Yanıtla #7 : 21 Nisan 2009, 21:25:13 »
Open quickbuttons

Yavuz Selim

• Yönetici
  • General
  • Kişisel İleti
    İnandığı gibi yaşamayan, yaşadığına inanır.

• Araç Bilgileri: 2007 - Citroen C5 2.0 HDI SXPK Lav Siyahı
  • Kan Grubu: AB RH+
  • Plaka No: 61 Gerisi Teferruat
  • Yakıt Cinsi: Opet Ultraforce Eurodiesel
Öncelikle paylaşım için teşekkürler. Sanırım çok özet bir tampon sökme işlemi bu. Alıntı yaptığın yerden kaynaklı olsa gerek. Bu kadar basit değil çünkü tamponu aşağı almak.

Tamponun C4 / C5-II başlıca sökme aşamaları:
1. Ön motor kaputu bölümünde şaseye bağlantı vidalarının sökülmesi (fotoğraflarda belirtilmemiş),
2. Motor alt koruma ile tamponu birbirine bağlayan vidaların sökülmesi (fotoğraflarda belirtilmemiş),
3. Tamponu davulumbaza ve davulumbaz arkasında şaseye bağlayan vidaların sökülmesi (fotoğraflarda görülüyor)
5. Tamponun geçme ayaklarının ileriye doğru gayet nazikçe itilerek yuvalarından çıkarılması (fotoğraflarda görülmüyor). Eğer bu ayaklardan biri dahi kırılırsa tampon yerinde düzgün durmaz.
6. Tampon yerinden çıkarılırken birde motor kaputu açma mandalına dikkat etmek gerekiyor. Direkt çekerseniz açma mandalı tamponun plastik bölümüne zarar verebilir ya da açma mandalını deforme edebilirsiniz.

Amacım bu işin çok kolay olmadığını anlatmaya çalışmak ama yine de zor değil. Bir defa yaptıktan sonra yani eliniz alıştıktan sonra ve özen gösterdikten sonra ikinci sefer daha rahat yaparsınız. Kaportacılar bir ön tampon indirmeye en az 30-40 TL alırlar.

Birde bizzat kendimden biliyorum tamponu sökmek çok zor değil (geçme tırnaklara özellikle dikkat edildikten sonra hiç zor değil) ama yerine koymak beceri istiyor ve hatta yardımcı olsa çok iyi olur. Malum bizim C5-II.lerin sağ farlarından biri ya da park ampülü kesildiğinde tampon hurra aşağı alınıyor. Bu esnada çok izlediğimden kendim de denemiştim.
60.000 km  - Ortalama 42 km/h Hızla  - Güncel Ortalama Yakıt Tüketimim :

« Yanıtla #8 : 21 Nisan 2009, 21:26:17 »
Open quickbuttons

Bekir Tolukan

• Binbaşı
saglık olsun c4 un standart jantından baska jantlı resım varsa koyarsanız sevınırım

« Yanıtla #9 : 21 Nisan 2009, 21:43:13 »
Open quickbuttons

Can Bakay

• General
Alıntı yapılan: Yavuz Bahçekapılı;13728
Öncelikle paylaşım için teşekkürler. Sanırım çok özet bir tampon sökme işlemi bu. Alıntı yaptığın yerden kaynaklı olsa gerek. Bu kadar basit değil çünkü tamponu aşağı almak.

Tamponun C4 / C5-II başlıca sökme aşamaları:
1. Ön motor kaputu bölümünde şaseye bağlantı vidalarının sökülmesi (fotoğraflarda belirtilmemiş),
2. Motor alt koruma ile tamponu birbirine bağlayan vidaların sökülmesi (fotoğraflarda belirtilmemiş),
3. Tamponu davulumbaza ve davulumbaz arkasında şaseye bağlayan vidaların sökülmesi (fotoğraflarda görülüyor)
5. Tamponun geçme ayaklarının ileriye doğru gayet nazikçe itilerek yuvalarından çıkarılması (fotoğraflarda görülmüyor). Eğer bu ayaklardan biri dahi kırılırsa tampon yerinde düzgün durmaz.
6. Tampon yerinden çıkarılırken birde motor kaputu açma mandalına dikkat etmek gerekiyor. Direkt çekerseniz açma mandalı tamponun plastik bölümüne zarar verebilir ya da açma mandalını deforme edebilirsiniz.

Amacım bu işin çok kolay olmadığını anlatmaya çalışmak ama yine de zor değil. Bir defa yaptıktan sonra yani eliniz alıştıktan sonra ve özen gösterdikten sonra ikinci sefer daha rahat yaparsınız. Kaportacılar bir ön tampon indirmeye en az 30-40 TL alırlar.

Birde bizzat kendimden biliyorum tamponu sökmek çok zor değil (geçme tırnaklara özellikle dikkat edildikten sonra hiç zor değil) ama yerine koymak beceri istiyor ve hatta yardımcı olsa çok iyi olur. Malum bizim C5-II.lerin sağ farlarından biri ya da park ampülü kesildiğinde tampon hurra aşağı alınıyor. Bu esnada çok izlediğimden kendim de denemiştim.

Yavuz abi öncelikle desteklerin için çok çok teşekkürler. Biliyorsun bende ne zamandır sislere xenon yaptırmak istiyordum. E bu işlem içinde tamponun sökülmesi gerekiyor. Ben xenon kitini satın aldım evde duruyor ama seninde bu yazdıklarından sonra iyice sıkıldı canım. Çünkü benim elektrikçi sökeriz tamponu xenon'u takarız dedi. Ama aklıma gelmiyor değil, ya çıkarıp takarken o tırnaklardan birine birşey olursa?!?

« Yanıtla #10 : 21 Nisan 2009, 22:26:08 »
Open quickbuttons

Can Bakay

• General
Alıntı yapılan: Bekir Tolukan;13729
saglık olsun c4 un standart jantından baska jantlı resım varsa koyarsanız sevınırım

Bence c4'e böyle çok ofsetli jantlar yakışıyor öyle ince 5 kollu jantlat çok emanet duruyor...

http://www.profiltuning.com/images/c4%20gr%20citroen%20sport.jpg

« Yanıtla #11 : 22 Nisan 2009, 09:13:30 »
Open quickbuttons

Yavuz Selim

• Yönetici
  • General
  • Kişisel İleti

Alıntı yapılan: Can Bakay;13733
Yavuz abi öncelikle desteklerin için çok çok teşekkürler. Biliyorsun bende ne zamandır sislere xenon yaptırmak istiyordum. E bu işlem içinde tamponun sökülmesi gerekiyor. Ben xenon kitini satın aldım evde duruyor ama seninde bu yazdıklarından sonra iyice sıkıldı canım. Çünkü benim elektrikçi sökeriz tamponu xenon'u takarız dedi. Ama aklıma gelmiyor değil, ya çıkarıp takarken o tırnaklardan birine birşey olursa?!?

Tırnaklara olurda kırılırsa plastik kaynak yapma şansı var ve bir sıkıntı da olmaz ama genelde elektrikçilerin bahsettiğimiz geçme tırnaklardan haberi olmadığından vidalar sökülünce sert ya da hızlı şekilde tamponu geri çekiyorlar. Eğer sen uyarırsan hassas davranırlar ve kırmazlar.

Benim tamponun bir tırnağı araba çarpması sonucu kırılmıştı ama plastik kaynak o parçaya yük binmediği için işe yarıyor.

« Yanıtla #12 : 22 Nisan 2009, 10:48:00 »
Open quickbuttons

Sabri Akkan

• Yönetici
  • General

Alıntı yapılan: Yavuz Bahçekapılı;13825
Tırnaklara olurda kırılırsa plastik kaynak yapma şansı var ve bir sıkıntı da olmaz ama genelde elektrikçilerin bahsettiğimiz geçme tırnaklardan haberi olmadığından vidalar sökülünce sert ya da hızlı şekilde tamponu geri çekiyorlar. Eğer sen uyarırsan hassas davranırlar ve kırmazlar.

Benim tamponun bir tırnağı araba çarpması sonucu kırılmıştı ama plastik kaynak o parçaya yük binmediği için işe yarıyor.

Yavuz'cum, plastik kaynağı konusunda bilgin var sanırım.Bu bilgiyi paylaşırsan  işime çok yarayabilir.;)
EY ANA!..

BIRAK UÇSUN!

« Yanıtla #13 : 22 Nisan 2009, 10:54:37 »
Open quickbuttons

Yavuz Selim

• Yönetici
  • General
  • Kişisel İleti

Sabri Hocam teknik olarak bildiğim bir konu değil. Sadece nerede işe yarar konusunda bilgilerim var. Senin plastik kaynağa ihtiyacın olan bir durum mu söz konusu?

« Yanıtla #14 : 22 Nisan 2009, 11:02:12 »
Open quickbuttons

Sabri Akkan

• Yönetici
  • General

Alıntı yapılan: Yavuz Bahçekapılı;13846
Sabri Hocam teknik olarak bildiğim bir konu değil. Sadece nerede işe yarar konusunda bilgilerim var. Senin plastik kaynağa ihtiyacın olan bir durum mu söz konusu?

Plastik işiyle uğraştığım için heran lazım olabilecek bir durum söz konusu.Yardımcı olursan sevinirim.
EY ANA!..

BIRAK UÇSUN!

Facebook Comments