Gönderen Konu: yedek bijon şifresi nerde?  (Okunma sayısı 2746 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yedek bijon şifresi nerde?

« : 18 Ekim 2010, 22:40:45 »
Open quickbuttons

Mutlu Bey

Kendi İsteği ile Ayrıldı
  • General
Şimdi bagaj kapağını açıyoruz. orda bir laf var. hem de Türkçe yazılmış.
şöyle diyor. aracınızın yedek bijon şifresi ön torpito gözündedir. bu çok güzel yani yedeği var. Ancak torpito gözünde bir tane toplam araçta 1 tane var. YEDEĞİ VARSA Aslı nerede peki. boşuna aramayın. Yedek bişey yok.. hem de her C5'in bijon şifresi farklı. zaten onun için yapmışlar tekerlekler çalınmasın diye..jantlar 1000tl. Lastik 450 tl. 1 jant +1 lastik(245 45 r18 michelin)=1450tl. Allah'tan teknoloji şifreli bijon diye bişey üretmiş. İyi de yapmış.

sonuç şu: kaybederseniz tek bijon şifreli bijon anahtarı+ 4 şifreli bijon geliyor tek kutuda. yani kaybettin bitti işin. Ben kaybetmedim ama araştırdım.
Hem yedeği demişse 2 tane olmalı.değil mi?  Yedek lafı var, ama tek bijon şifresi.. kaybetmeyelim aman arkadaşlar...

ya biz Türkçe bilmiyoruz ya bunlar çeviri yapamıyor. yine anlamadım ben!!
Ben bu şifreleri birde far kapaklarına koymalarını rica edeceğim yazıyla fransaya...!! şaka olarak..

« Yanıtla #1 : 18 Ekim 2010, 22:59:53 »
Open quickbuttons

Orbay Kurd

• Vefakar Üye
  • *
  • Yarbay
Madem şifreli bijon konusu açıldı anlatayım.

Şifreli bijon diye birşey olduğunu biliyordum fakat bizim araçlarda olduğundan haberim yoktu.Aracı alalı 3 ay olmuştu ve 30.000 bakımı için servise bıraktım.2 saat sonra bir telefon ve 'aracınızınızdaki şifreli bijonlar yalama olmuş açılmıyor'.:blink:

Bijonları tornacının gelip kesmesi gerekecek ve 4 tane de yeni bijon alınması gerekecek dediler ve tabiki kan beynime çıktı.Bijonların şifreli bile olduğunu bilmezken, zorlamış olabileceğimi söylediler.Neyse aracı almaya gittim, garantiye girmez dediler ve yanlış hatırlamıyorsam 70 tl tornacıya, 50 tl de bijonlara ekstradan para ödedim.:bawling:

Bence; yine de günahlarını almayım ama servisteki arkadaşların bir hatası var diye düşünüyorum.Çünkü ben lastiklere şimdiye kadar hava bile basmadım, değil bijonları zorlayayım.Diyeceğim o ki böyle bir şey başınıza gelirse kesinlikle karşı çıkın.Benim de acemiliğme geldi  o zamanödedik kuzu gibi o parayı işte:(

« Yanıtla #2 : 18 Ekim 2010, 23:08:54 »
Open quickbuttons

Mutlu Bey

Kendi İsteği ile Ayrıldı
  • General
geçmiş olsun çok. ancak bu yedek lafına yorum yok mu? yazılı olarak bagajda yapışık duruyor..

« Yanıtla #3 : 18 Ekim 2010, 23:09:46 »
Open quickbuttons

Süleyman Tahtacı

• Binbaşı
hocam ben aracımı ikinci el aldım ama şifreli bijonlarımın biri torpidoda diğeri stepne içersindeki kriko kutusunda çıktı! (ambalajı yırtılmamış şekilde)
tabii lastikçi usta ilk kullanımda şifreli bijonun birisini gözümün önünde yalama yaptı. :(

« Yanıtla #4 : 18 Ekim 2010, 23:16:22 »
Open quickbuttons

Mutlu Bey

Kendi İsteği ile Ayrıldı
  • General
evet entersan bir konu. bu konu da yetkili satıcıya iletilmiştir. verilen cevap yedeğinin olmadığı her araçta bir adet olduğu, hatta yeni şifreli bijon siparişlerde de 1 adet şifreli bijon anahtarı ve 4 şifreli bijon çıktığı yönünde bilgi almıştım. şimdi ben devam edeyim. demek ki servis konuyu bildiğini söylüyorsa onu doğru kabul ettik. Bu durumda araçların yıllarına göre yedek şifreli bijon sayısı da mı değişik diyeceğiz? ben çözmedim bu işi. bir bilen var mı? bir başka örnek var mı? sizde kaç şifreli bijon anahtarı var?

« Yanıtla #5 : 18 Ekim 2010, 23:25:57 »
Open quickbuttons

Süleyman Tahtacı

• Binbaşı

Uploaded with ImageShack.us
2006 c2 vtr iki adet.

« Yanıtla #6 : 18 Ekim 2010, 23:27:21 »
Open quickbuttons

Can Pekercan

• Vefakar Üye
  • *
  • General
  • Araç Bilgileri: 2011 C5 III Sedefli beyaz 1.6 e-HDI Dynamique
  • Kan Grubu: A RH+
  • Yakıt Cinsi: Dizel
Aracı ilk aldığımda gelin gibi süslemişler. Açtım bagajı okudum aynı ibareyi. Baktım torpidoda hava esiyor. Sordum : Abi öyle yazdığına bakma, tasarruf ediyor ****** dediler.

« Yanıtla #7 : 18 Ekim 2010, 23:42:59 »
Open quickbuttons

Mutlu Bey

Kendi İsteği ile Ayrıldı
  • General
Alıntı yapılan: Orbay Kurd;97751
Madem şifreli bijon konusu açıldı anlatayım.

ve 'aracınızınızdaki şifreli bijonlar yalama olmuş açılmıyor'.:blink:

garantiye girmez dediler ve yanlış hatırlamıyorsam 70 tl tornacıya, 50 tl de bijonlara ekstradan para ödedim.:bawling:

Orbay bey; şimdi sizin şifreli bijonlar değişti dediniz. bunun şifreli bijon anahtarı da değişti o bijonlara uygun olarak. peki parasını ödeyip aldığınız 4 şifreli bijona kaç şifreli bijon anahtarı çıktı. yani yedeği de verildi mi anlatabildim mi. 4+1 mi 4+2 mi?
Bilgi verir misiniz?

« Yanıtla #8 : 18 Ekim 2010, 23:47:02 »
Open quickbuttons

Orbay Kurd

• Vefakar Üye
  • *
  • Yarbay
Mutlu bey yeni bijonlarım malesef şifresiz:(

Şifreliler çok pahalı olduğu için şifresiz taktırmıştım.

« Yanıtla #9 : 18 Ekim 2010, 23:57:49 »
Open quickbuttons

Mutlu Bey

Kendi İsteği ile Ayrıldı
  • General
Can beye dist'in söylediklerine inanamıyorum...:
1. Far örtüsü derken biri daha ilave oldu
2. şifreli bijon anahtarı yedeği yok.( 2 kişide aynı şeyi sormuş sonuç : aynı) modele göre değişiyor C2 ler de yedekli C5 de yedeksiz.

Bir yanlışım  var mı?

« Yanıtla #10 : 19 Ekim 2010, 00:09:31 »
Open quickbuttons

Mutlu Bey

Kendi İsteği ile Ayrıldı
  • General
Yedek anahtarı verdiler mi bari ? onu da vermeyecekler yakında herhalde. Arkadaşlar paylaşım olsa da şu konuyu netleştirsek.

« Yanıtla #11 : 19 Ekim 2010, 11:29:19 »
Open quickbuttons

Sefa Deniz

• Vefakar Üye
  • *
  • General
Tabiki yedek bijon anahtarı olmalı..Ama ya kendileri alıyorlar kaybolursa satarız düşüncesiyle ya da gerçekten göndermiyor fabrika..Ama süleyman beyin aracında çıkmmış mesela..Ben satıcılardan herşeyi beklerim..Ki zaten geçenlerde birçok citroen bayisine ceza yağdı sahtekarlıktan..

Bende de 1 tane maalesef..Gecenlerde bulamadım kayboldu galiba deyip servisi aradım 150 gibi bir fiyat cekti orjinal kilitli bijon anahtarına...Ya da kestiririz kilitsiz taktırırz dediler..Allahtan bir süre sonra buldum da kurtuldum o kadar masraftan...Dikkatli olup kaybetmemek lazım Kilitli bijon anahtarını...
2009 C5 1.6 SXPK M/T (Siyah)
2009 Nemo 1.4 (Bayrak kırmızı)

« Yanıtla #12 : 19 Ekim 2010, 11:39:00 »
Open quickbuttons

Mutlu Bey

Kendi İsteği ile Ayrıldı
  • General
ben dahil aracı yeni aldığımızda bunu farkeden iki kişi. bayinin bir işine yaramaz. çünkü şifreleri farklı farklı. 0 araçtan da kimalır. bir de açıklama yapılıyor süleyman bey e de yapmışlar, bende aradığımda yedeği yok bunun dediler araçtan bir tane çıkar dediler. ama sizde iki tane var. daha da yazamayacağım..
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2010, 11:42:47 Gönderen: Mutlu Bey »

« Yanıtla #13 : 19 Ekim 2010, 11:58:28 »
Open quickbuttons

İbrahim Korkmaz

• *
  • Er
şifreli bijonlar  her zaman sorundur bunun yerine orjinal bijonları takmanız hem sizin hemde karşıdakilerin iyiliği için çalacak adam tüm araçların bijon şifreleri aynıdır bulur söker yani yolda aksilikle patlayan lastiğinize bijon anahtarınızla girişirseniz bijon sıyırması yaşamanız %80 yanlız normal bijonda bunu yaşamazsınız bu işle uğraştığımız için her zaman sorun oluyor  en güzeli temizi normale geçmek göz boyamasına gerek yok

« Yanıtla #14 : 19 Ekim 2010, 12:00:43 »
Open quickbuttons

Mutlu Bey

Kendi İsteği ile Ayrıldı
  • General
EVET SON AÇIKLAMA. Yetkili ağızdan az önce öğrenilmiştir. Tüm modellerde , eskiden olan yedek bijon şifresi 2009 ikinci partiden itibaren tüm modeller için iptal edilmiş. yani yok yedek şifreli bijon. tek bir tane var. iyi bakalım ona kaybetmeyelim...
Ben de o etiketlerdeki YEDEK lafını yazmayın lütfen dedim. iyi yapmışmıyım?

Facebook Comments