Gönderen Konu: amortisör sorunu  (Okunma sayısı 4527 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

amortisör sorunu

« : 13 Nisan 2010, 23:37:27 »
Open quickbuttons

Efecan Soyak

• Yüzbaşı
Yaklaşık bir haftadır sağ arkadan gelen bir ses duyuyordum, bugün ses iyice çoğaldı. Kasislerden geçerken lak-luk yapmaya başladı. Aracın hydroaktif inde sorun yok kalkıp iniyor ama bir kere inerken gıcırdadı.Amortisörün patlayıp patlamadığı nasıl anlaşılır sorun bumudur yoksa başka birşey mi vardır?
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2010, 23:39:31 Gönderen: Efecan Soyak »

amortisör sorunu

« Yanıtla #1 : 14 Nisan 2010, 00:41:27 »
Open quickbuttons

Birol Perişan

Administrator
  • Vefakar Üye
  • *
  • General
Geçmiş olsun Efecan'cım..

Eğer arabanın arka tarafından basarak yaylandırdığında bariz şekilde "lak luk" seslerini duyuyorsan amortisör büyük ihtimalle patlamış demektir..Ama senin aracında hidrolik süspansiyon olduğu için yanılmamak için bir tamirciye göstermeni tavsiye ederim..

amortisör sorunu

« Yanıtla #2 : 14 Nisan 2010, 10:56:42 »
Open quickbuttons

Efecan Soyak

• Yüzbaşı
Teşekkür ederim Birol abi, en sonunda ustaya göstercem ama bu aralar zamanım yok. Sağa sola salladım bastırdım ses gelmiyor. Kullanırken bazen düzeldi gibi oluyor sonra bir luk kulağım orda artık. Hafta sonu gezi programım var acaba birşey olurmu yolda?

amortisör sorunu

« Yanıtla #3 : 14 Nisan 2010, 11:16:55 »
Open quickbuttons

Birol Perişan

Administrator
  • Vefakar Üye
  • *
  • General
Alıntı yapılan: Efecan Soyak;75196
Teşekkür ederim Birol abi, en sonunda ustaya göstercem ama bu aralar zamanım yok. Sağa sola salladım bastırdım ses gelmiyor. Kullanırken bazen düzeldi gibi oluyor sonra bir luk kulağım orda artık. Hafta sonu gezi programım var acaba birşey olurmu yolda?

Eğer sorun patlak amortisörden ise yolculuk esnasında hiç bir problem olmaz..Sadece kasislerde ses duyarsın..Trafikte bilmeden patlak amortisörle dolaşan o kadar çok araç var ki şaşarsın..:) Ancak hidroaktif süspansiyon ile ilgili başka bir sorun varsa onu bilemem..Uzun bir yolculuğa çıkacaksan dikkatli ol derim..

amortisör sorunu

« Yanıtla #4 : 16 Nisan 2010, 10:12:58 »
Open quickbuttons

Efecan Soyak

• Yüzbaşı
Alıntı yapılan: Birol Perişan;75201
Eğer sorun patlak amortisörden ise yolculuk esnasında hiç bir problem olmaz..Sadece kasislerde ses duyarsın..Trafikte bilmeden patlak amortisörle dolaşan o kadar çok araç var ki şaşarsın..:) Ancak hidroaktif süspansiyon ile ilgili başka bir sorun varsa onu bilemem..Uzun bir yolculuğa çıkacaksan dikkatli ol derim..

Birol abi, değişik seslerde gelmeye başladı lak-luk oldu takur-tukur (kurcalayınca böyle oldu kaldırıp altına girdim tabi hiçbişey anlamadım) . Haftasonu kuşadasındayım yolda kalırsam yardıma gelirsin:)

amortisör sorunu

« Yanıtla #5 : 17 Nisan 2010, 17:37:11 »
Open quickbuttons

Yavuz Selim

• Yönetici
  • General
  • Kişisel İleti
    İnandığı gibi yaşamayan, yaşadığına inanır.

• Araç Bilgileri: 2007 - Citroen C5 2.0 HDI SXPK Lav Siyahı
  • Kan Grubu: AB RH+
  • Plaka No: 61 Gerisi Teferruat
  • Yakıt Cinsi: Opet Ultraforce Eurodiesel
Efecan hocam Citroen C5-II.de amörtisör patlaması şeklinde bir sorun olmaz. Ya sifer arızalıdır ya da amörtisör takozu parçalanmıştır. Ancak genelde sifer arızası pek rastlanılmaz. Amörtisör takozu ise sert kauçuktan yapılmış ve arka traverse bağlı bir malzeme. Darbe emmeye yardımcı oluyor. Genelde parçalanmaz ama parçalanırsa özellikle çukurlarda çok sert vurma sesi gelir.
60.000 km  - Ortalama 42 km/h Hızla  - Güncel Ortalama Yakıt Tüketimim :

amortisör sorunu

« Yanıtla #6 : 18 Nisan 2010, 22:13:44 »
Open quickbuttons

Efecan Soyak

• Yüzbaşı
Alıntı yapılan: Yavuz Bahçekapılı;75560
Efecan hocam Citroen C5-II.de amörtisör patlaması şeklinde bir sorun olmaz. Ya sifer arızalıdır ya da amörtisör takozu parçalanmıştır. Ancak genelde sifer arızası pek rastlanılmaz. Amörtisör takozu ise sert kauçuktan yapılmış ve arka traverse bağlı bir malzeme. Darbe emmeye yardımcı oluyor. Genelde parçalanmaz ama parçalanırsa özellikle çukurlarda çok sert vurma sesi gelir.

Yavuz abi, gıcırtı gelmeye başladı acaba torsiyon problemi olabilirmi? Çukurlarda ve arabadakiler inince gıcırtı geliyor. Birde neden amortisör patlaması olmuyor serviste onu bunu değiştirdik demesinler.

amortisör sorunu

« Yanıtla #7 : 21 Nisan 2010, 21:57:54 »
Open quickbuttons

Yavuz Selim

• Yönetici
  • General
  • Kişisel İleti

Efecan malesef söylemiş olduğun belirtiler tamamen torsiyonu işaret ediyor. Sanırım daha önce yaptırmıştım. Bilemiyorum inşallah tekrar aynı taraf değildir. Aynı taraf ise gerçekten fazla süre geçmemiş olması lazım. Bunu ancak iki şekilde yorumlayabilirim. Ya torsiyon çok fazla bozulmuştu ilk seferinde ki bu kadar kısa sürede tekrar bozdu ya da işçilik hatası söz konusu.

Amörtisörlerimizde patlayacak birşey olmadığından patlamazlar. İçleri hidrolik sıvı ile doludur. Darbe emme işini klasik araçlardaki gibi halezon yaylar (bizde yok zaten) değil amörtisör içindeki sıvı yapar.

O seslerin sebebi amörtisör takozu olamaz. Servise hala gitmediysen şunu yap:
Aracını en yüksek konuma al ve altına bir el feneriyle gir. Amortisörün bağlı olduğu torsiyonun şaseye bağlandığı noktada eğer bir yaşlık varsa muhtemelen torsiyon bilya dağıtmıştır. O yaşlık neden olur? Keçe bozulmuş ve dağılmıştır. Keçe bozulduğundan bilyalar serbest kaldığından keçe yuvasına akar ve o sıcaklıkta keçe yuvasına kaynar. Tabi tek başına bilya değil torsiyon içindeki tüm greste bu yuvaya akar. Torsiyon eğer bozuksa muhakkak bir yağ sızıntısı ve yaşlık vardır orada ve KESİNLİKLE BOZUK TORSİYON ÜZERİNE GİTMEMELİSİN. Gittikçe torsiyonun keçe yuvası bozulur ve çelik kaynak tutmayacak hale gelir. Bu olduğunda da bunu tamir etmek gerçekten zordur.

amortisör sorunu

« Yanıtla #8 : 21 Nisan 2010, 22:14:01 »
Open quickbuttons

Ziyaretçi

• Ziyaretçi
Ben diyorum mesleğimden istifa edip yavuzla birlikte bir servis açıcam :)

Ya bu adamın yorumları şiir gibi öyle bir yazıyorki pes diyorum bu ne bilgi kardeşim maşallah :)

amortisör sorunu

« Yanıtla #9 : 22 Nisan 2010, 01:19:19 »
Open quickbuttons

Efecan Soyak

• Yüzbaşı
Korktuğumuz başımıza geldi malesef torsiyon problemiymiş. Servise bıraktık aracı uzunca bir süre de orda kalcak gibi.

amortisör sorunu

« Yanıtla #10 : 22 Nisan 2010, 10:56:07 »
Open quickbuttons

Yavuz Selim

• Yönetici
  • General
  • Kişisel İleti

Efecan aynı taraftaki torsiyon mu yine arıza yaptı? Eğer aynı taraf ise ücretsiz olarak yapılmasını talep et bence. Servisinizi tenzih ederim ancak daha fazla işçilik ve parça ücreti almak için (torsiyonu kompme değiştirmek için) bazen işi baştan sağma yapabiliyorlar.

amortisör sorunu

« Yanıtla #11 : 22 Nisan 2010, 10:56:40 »
Open quickbuttons

Yavuz Selim

• Yönetici
  • General
  • Kişisel İleti

Kutluhan hocam bende bazen yanlış meslek mi seçtim diye kendime sormadan edemiyorum desem yeridir yani :)

amortisör sorunu

« Yanıtla #12 : 22 Nisan 2010, 11:41:36 »
Open quickbuttons

Efecan Soyak

• Yüzbaşı
Alıntı yapılan: Yavuz Bahçekapılı;75868
Efecan aynı taraftaki torsiyon mu yine arıza yaptı? Eğer aynı taraf ise ücretsiz olarak yapılmasını talep et bence. Servisinizi tenzih ederim ancak daha fazla işçilik ve parça ücreti almak için (torsiyonu kompme değiştirmek için) bazen işi baştan sağma yapabiliyorlar.

Benim ilk defa başıma geliyor sağ arka torsiyon bilyasımı dağılmış öyle bişeyler dediler. Önce tamir takımının fiyatını verdiler sonrada zaman sıkıntınız yoksa uygun birşekilde hallederiz dediler. Özel servise gidiyorum ben tanıdık servis ama birde fiyat gelince bakalım duruma.

amortisör sorunu

« Yanıtla #13 : 22 Nisan 2010, 18:13:12 »
Open quickbuttons

Yavuz Selim

• Yönetici
  • General
  • Kişisel İleti

Ben başka bir arkadaşla karıştırdım sanırım. Torsiyon tamir takımının fiyatı sanırım yetkili serviste 400 TL gibi birşeydi. Dışarıdan daha kaliteli bilya ve keçeyi daha uygun fiyata alabilirsiniz. Zaten en önemli kısım tornacının yapacağı iş. Mil bozulmamışsa değişmeye gerek yok. Çoğu durumda torsiyon milinde problem olmuyor. Gereksiz yere mile para vermeye gerek yok. Özel servis umarım torsiyonu sökmek için yapması gerekeni biliyordur yoksa siferdeki sıvıyı komple boşaltmak zorunda kalabilirler. Eğer ihtiyaç olursa ben yardımcı olurum. (0 532 525 2361)

amortisör sorunu

« Yanıtla #14 : 23 Nisan 2010, 00:20:42 »
Open quickbuttons

Efecan Soyak

• Yüzbaşı
Yavuz abi teşekkür ederim bugun öğleden sonra aldık aracı. Sağ Torsiyon tamir takımının fiyatı 1.900tl miş sol taraf 1.500tlmiş servislerde yokmuş ******ta vardır dediler ama istemedik. Benimkini 600tl e yaptılar arabadan umudu kesmiştim 2 günde çıktı.

Facebook Comments