Gönderen Konu: hava akış metresi  (Okunma sayısı 7960 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhabalar

« Yanıtla #15 : 30 Ağustos 2010, 23:02:36 »
Open quickbuttons

Recep Gülseven

• *
  • Er
Yaklaşık br aydır bende de aynı problem var. Daha oncelerı ara ara motor ısıgı yanıyordu en son bı otoparktan cıkarken hafıf yokus yukarı araba bırden stop ettı ve gaz yememeye basladı sonra bı sekılde kendıne geldı servıse goturdum bılgısayara bagladılar ve debımetre arızası olduğunu soledıler ama bı sokup temızledıler sonra kontrol ettıler duzelmıstı ve ısıkta sondu fakat yıne aynı arızayı yapabılır dedıler ve dedıklerı gıbı oldu daha 10 km bıle gıtmedım bu sefer hıc yapmadığı bıseyı yaptı gaza ayağınız dısarı çıkarcasına bassanız bıle arac gıtmıyor ve 3 vıteste 3000 devırı gecmıyordu fakat ertesı sabah ısık harıc hersey normale dondu sımdıde ara ara olmakla beraber hemen hemen hergun bu problemı yaşıyorum banada akışmetre dedıler ama uzun ınternet araştırmaları sonucunda bu parcanın kolay kolay bozulmayan bır parca olduğu kanısına vardım benım ne yapmam gerekıyor bende karar veremedım ozel servısemı yoksa yetkılıye mı gotursem. Inanın bu problemden dolayı adam arabadan soğuyo.

c3 1.4 16 v 92 hp
2005 C3 1.4 16V 92 HP

evet arkadaşlar

« Yanıtla #16 : 05 Eylül 2010, 11:47:54 »
Open quickbuttons

Recep Gülseven

• *
  • Er
Sonunda 4 günden sonra arabamı servısten aldım sonuç

2 adet elektro vana
1 adet debımetre
1 adet krank kasnağı
ve ıscılık

toplam 920 tl
araba kendıne geldı
2005 C3 1.4 16V 92 HP

hava akış metresi

« Yanıtla #17 : 05 Eylül 2010, 18:43:26 »
Open quickbuttons

Benan Kapancı

• Yüzbaşı
Alıntı yapılan: Muzaffer Çınar;69728
arkadaşlar sorunumun bitmediğini bildirmek için yazıyorum akışmetre aldım kazalı bi araçtan taktım bi değişiklik yok akışmetre sağlam serviste 442 tl demişlerdi biz 150 tl ile işi bitirdik iyikide çıkma almışım yoksa 442 tl de yanıyordu. oksijen sensöründen şüpheleniyorum servise söledim olabilir dediler :)) komedi gibi artık servise felan gitmeyeceğim. oksijen sensörü ile sorun yaşayan arkadaşımız oldumu hiç oldu ise nasıl bi sorun temizliği mümkün olan bi parçamıdır.. şimdiden verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim saygılar..

Ben niye servise gitmiyorum gitmemde gitmem diye bas bas bağrıyorum. Yok kardeşim güvenim yok. Lastiği bile değiştirmem serviste. Dışarda sanayide elinde aynı makinadan olan ustalar var adamlar yalamış yutmuşlar makinayı. En fazla 2 seçenek sunuyolar çıkma takıp bakıyolar düzelme varsa o parçayı satıyolar. Şimdi gel servise git deneme yanılma yoluyla ciğerini sök arabanın.:dry:

hava akış metresi

« Yanıtla #18 : 05 Ocak 2011, 13:55:15 »
Open quickbuttons

Ahmet Taruz

• *
  • Er
Merhabalar,

Bende malesef sizin gibi aynı sıkıntıyı yaşamaktayım 1.4 hdi 68bg c3 aldım ama arabanın ortalama yakıt tüketimi 8.3 litre ile 8.5 litre arasında değişiyor.

1 haftadır uğraşıyorum carbon clean yapıldı, tüm filtreler değiştirildi. şimdi sizdeki ile aynı akışmetre dediler servis fiyatı 400 lira bosch servise gdiyorum ama onlarda akış metreden olmayabilir denememiz gerekiyor dediler.

eğer halen daha buralarda iseniz direkt olarak şuna şuna şuna bakın diyeceğiniz bir şeyler varmı konuyu okudum EGR demişsiniz. birde oksijen sensörü bu ikisinin maliyetleri ve yapılma durumları nelerdir ?

saygılar
ahmet taruz

hava akış metresi

« Yanıtla #19 : 11 Nisan 2011, 10:21:13 »
Open quickbuttons

zagara

• *
  • Er
peki hocam bu hava debimetresi aracın neresinde oluyor. hani ben kendi imkanlarımla söküp yapmak istesem yapmazmıyım. malum servise gittiğinde nelerle karşılaşıyor insan. bu işlere de az çok elim yatkın. veya bi yerden debimetreyi alıp kendim de takabilirim. bu arada araç 2008 c5 1.6 hdi.. cevabınız için şimdiden teşekkürler.

hava akış metresi

« Yanıtla #20 : 11 Nisan 2011, 10:38:42 »
Open quickbuttons

Koray Özdemir

• *
  • Er
Alıntı yapılan: Recep Gülseven;91964
Sonunda 4 günden sonra arabamı servısten aldım sonuç

2 adet elektro vana
1 adet debımetre
1 adet krank kasnağı
ve ıscılık

toplam 920 tl
araba kendıne geldı

Aynı sorunlar bende de var benim debimetre değişti sıfırı 450 tl paracıklar havada uçuşuyor ama sorun devam ediyor.

bu elektro vana değişmeden düzelmicek galiba krank kasnağı fln ne kadar acaba bu parçalar değişsem mi temizletsem mi kime götürsem.

Hakikaten arabadan soğutuyor adamı. Ankaradayım tavsiyelerinizi bekliyorum.
teşekkürler.

hava akış metresi

« Yanıtla #21 : 26 Temmuz 2011, 20:35:51 »
Open quickbuttons

ibrahim Kozan

• General
Alıntı yapılan: Muzaffer Çınar;69728
arkadaşlar sorunumun bitmediğini bildirmek için yazıyorum akışmetre aldım kazalı bi araçtan taktım bi değişiklik yok akışmetre sağlam serviste 442 tl demişlerdi biz 150 tl ile işi bitirdik iyikide çıkma almışım yoksa 442 tl de yanıyordu. oksijen sensöründen şüpheleniyorum servise söledim olabilir dediler :)) komedi gibi artık servise felan gitmeyeceğim. oksijen sensörü ile sorun yaşayan arkadaşımız oldumu hiç oldu ise nasıl bi sorun temizliği mümkün olan bi parçamıdır.. şimdiden verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim saygılar..

merhaba. aracınızdan çıkan, ya da sonra aldığınız hava akış metresi duruyorsa ben alabilir miyim :) bu gün aracım motor arıza lambası yaktı eve geliyordum hemen u dönüş servise gittim bilgisayara bağladılar sorun bu parçadanmış. uyarsa ve çalışıyorsa hemen alabilirim :)

kabloların takılı olduğu yeri sağa sola oynattı kırık var dedi :wacko:
elhamdülillah.

güncel yakıt verilerim =

hava akış metresi

« Yanıtla #22 : 30 Temmuz 2011, 01:37:47 »
Open quickbuttons

Gürbüz Karapınar

• Yönetici
  • General
  • Kişisel İleti
    BlueDream

• Araç Bilgileri: 1999 Xantia 2.0i Okyanus Mavisi
  • Kan Grubu: AB Rh+
  • Yakıt Cinsi: Pahalı Benzin + Pahalı Lpg
Alıntı yapılan: ibrahim kozan;122368
merhaba. aracınızdan çıkan, ya da sonra aldığınız hava akış metresi duruyorsa ben alabilir miyim :) bu gün aracım motor arıza lambası yaktı eve geliyordum hemen u dönüş servise gittim bilgisayara bağladılar sorun bu parçadanmış. uyarsa ve çalışıyorsa hemen alabilirim :)

kabloların takılı olduğu yeri sağa sola oynattı kırık var dedi :wacko:

Bence mail at daha kesin ulaşırsın.
İyi olmak "KOLAYDIR".. Zor olan "ADİL" olmaktır..
Forum kuralları gereği üyelikler sadece İsim ve Soyisimden oluşmak zorundadır.
İsim ve soyisminizi belirtmek için BURAYA tıklayınız

hava akış metresi

« Yanıtla #23 : 30 Temmuz 2011, 21:49:52 »
Open quickbuttons

ibrahim Kozan

• General
attım bakalım hayırlısı
elhamdülillah.

güncel yakıt verilerim =

Ynt: hava akış metresi

« Yanıtla #24 : 14 Şubat 2012, 11:35:48 »
Open quickbuttons

berkantsert

• *
  • Er
  • Kişisel İleti
    facebook.com/citroentr

• Citroen C3 Fun
  • Kan Grubu: 0RH+
  • Meslek: Elektronik Mühendisi
  • Plaka No: 34
arkadaşlar o kadar yer gezdim forum olarak, buradakiler kadar yararlı bilgi görmedim gerçekten tam benim derdime göre,
benim derdim http://www.citroenturk.com/forums/index.php?topic=8094.0 bu konuda, ama bu yazılanları not edip ona göre davranacağım, gerçekten C3'e binmek çok zevkli ama şu sorunlar adamı gerçekten arabadan soğutuyor, geçen hafta bandırma'dan istanbula inanılmaz kötü bir çekiş ile bu sorunlarla geldim 4.viteste gitmem gereken yerde 2.vitese bile düştüğüm yerler oldu...Ve burası otoban... lion servise götürdüm bayrampaşada 1500tl tutar maximum dediler ama bilemiyorum şimdi sizin yazdığınız servis yorumlarında sonra...
Citroen C3 Herşeyi Güzelde, sorunları bi halledebilsem...

« Yanıtla #25 : 23 Eylül 2012, 14:23:43 »
Open quickbuttons

Ali Uzunlar

• *
  • Er
  • Kişisel İleti
    Citroenturk.com

• Araç Bilgileri: 2004 citroen c3 1.4 hdi 92 bg
  • Meslek: web yazılım-grafiker
  • Plaka No: 61 EE 771
  • Yakıt Cinsi: DİESEL
hava akışmetresi ile alakalı ufak bir çözüm ...
benim aracım bir yıl kadar önce normal seyir halinde iken  durduk yere gaz kesmeye başlamıştı bu gaz kesme olayı herkesin burada ayzmış olduğu gibi 3000 devire kadar gaz yiyordu  bu sorun kısa kısa oluyor ve düzeliyordu. zamanla alıştım bu duruma fakat gittikçe durum arttı bir gün yine 3000 devirde  takıldı ve yolda kaldım . gitmek için gerekli hızı yakalayamıyorsunuz çok ağır gidiyor sadece gaz 3000 devire kadar izin veriyordu boğuk bir gaz sesi geliyordu.
araçlar hakkında biraz bilgim olduğundan dolayı sebebini hava akış sensörüne bağladım ve kaputu açarak hava akış sensörünün kablosunu çıkardım  ardından   araç  sorunu düzeltti.  akış sensörünü değişecektim fakat bu şekilde sorunsuz aracımı kullandığım için değişmedim. değişsem ne olurdu  bu haliyle ne olur diye sorulara cevap ise şudur .
hava akış sensörü yada metresi motor içindeki yakıtla  hava yani oksijen olayını ayarlar  bazı araçlarda hava akış sensörü olmadan araç çalışmaz fakat c3 te öyle değil yani çalışma prensibi farklı belirli bir elektronik devre bu olaya hükmetmediğinden dolayı araç normal olarak çalışıyor
tek farkı ise  havaakış sensörü takılı olan daha dengeli kontrol sağlayarak aracın yakıt değerlerini kollarken havaakış sensörü kablosu bağlı olmayan ise daha serbest harcama yapar . yani kısaca az daha fazla yakar  fakat bu fazlalık  kayda değer bir durum değildir.
şu an ben o şekilde kullanıyorum uzun yolda 160 ile 180 kr  arasında yakıtım var şehir içi ise min:200 kr  max: (hor kullanıldığında):230 civarı   yakıtı var  buda  normal değerlere yakın bir değerdir.  mazot fiyatı  3.840  civarı değerleri

tabiki bu bir öneri ben böyle yaptım sorun kalmadı. bunu bu şekilde deneyebilir en azından havaakışmı arızalı başka arızamı var diye kontrolunu yapma açısındanda yararlı bir konu.
zaten diğer yapılması gerekenleri arkadaşlar yazdı forumda bunlara ilave olarak  c3 lerde hava kirliliğini önlemek için egzost manifordunda bir kutu gibi bölme mevcut (katalizator) bu zamanla egzost dumanları ile kurum bağlayarak aracın çekişinde ve ivmelemesinde sorunlar oluşturuyor  bununda  temizlenmesi çekiş açısından önemlidir. ha  ben temizletmedim okadar ayrıntıya gerek yok ama nedir bunun  sorun yaptığı durum şu yine araç arada gaz yemiyor  bundan dolayı ama çok nadir olan bir durum bu
nasıl oluyor peki 
diyelimki araca 1. vites köklediniz sonuna kadar araç gidebileceği deviri sonladı  çektiniz 2 ye yine köklediniz sonra 3 e atınca araç gaz yemiyor  kalıyor öyle ayak gaza sonuna kadar basılı ama araç tepki vermiyor işte bu genel olarak katalizator içinde ani ivmelemeden dolayı biriken duman yada adını ne koyarsanız koyun sıkışması sonucu dumanı hemen egzosttan atamıyor bu sebeple  gaz yemiyor peki yapılacak nedir ya aracı boşa atıp devrin 1 e kadar inmesinden sonra vitese atarak devam ettiğinizde düzelecektir  yada aynı seyirde yavaş yavaş gaza çok az basarak belirli bir zaman sonra açılmasını beklemektir  yada vites küçültüp aracı bu sıkışmayı atmaya zorlayarak 3ten 2. vitese çekerek aracın yığılmasını sağlayıp devrin tavan yapması ile bu sıkışmayı atmasını sağlayıp yolunuza devam etmenizdir.
ama en mantıklısı boşa at devri düşür devam  et  yada  git  katalizatoru  temizlet.
ben bu şekilde kullanıyorum aracı zorlamadığınızda zaten bunu pek yapmaz nazik araç bunlar  yani elektonik açıdan yoksa gaza gömülünce özellikle 92 bg olanlar gitmek için kuduruyor :)))
Kazasız  sürüşler  herkese   

« Yanıtla #26 : 23 Eylül 2012, 18:49:31 »
Open quickbuttons

Yavuz Selim

• Yönetici
  • General
  • Kişisel İleti
    İnandığı gibi yaşamayan, yaşadığına inanır.

• Araç Bilgileri: Citroen C5 2.0 HDI SXPK Lav Siyahı
  • Kan Grubu: AB RH+
  • Plaka No: 61 Gerisi Teferruat
  • Yakıt Cinsi: Opet Ultraforce Eurodiesel
Arıza lambası dahi yakmıyor mu? Bizde C3 1.4 16V 92bg vardı. Bırak fişini çekmeyi en ufak bir arızasında aracı limp moduna alıyordu. Resmen bela bir otomobildi ancak gidiyor muydu evet resmen uçuyordu ve yakıtı fena kokluyordu. Tam bir şehir içi aracı ancak kesinlikle uzun yol aracı değil. 100 km.den sonra başlıyor insan daralmaya, bunalmaya hele ki iki çocukla.
48.000 km  - Ortalama 42 km/h Hızla  - Güncel Ortalama Yakıt Tüketimim :

« Yanıtla #27 : 30 Ekim 2012, 11:05:18 »
Open quickbuttons

harun türkmen

• *
  • Er
  • Kişisel İleti
    Citroenturk.com

• Araç Bilgileri: citroen c3, 2003, gökmavi, 1,4 hdi 16v
  • Kan Grubu: a rh +
  • Meslek: üretim planlama
  • Plaka No: 20 b 1905
  • Yakıt Cinsi: dizel
ali bey merhaba. benim size bu konuyla ilgili bir sorum olacak. bende böyle bir sorun yaşıyorum gaz kesilmesiyle alakalı. debimetre değişti yine sorun değişmedi.benim aracımda gaz kesildiği zaman direksiyon sertleşiyor. bu nedendir acaba.

« Yanıtla #28 : 30 Ekim 2012, 17:12:29 »
Open quickbuttons

harun türkmen

• *
  • Er
  • Kişisel İleti
    Citroenturk.com

ali bey merhaba. benim size bu konuyla ilgili bir sorum olacak. bende böyle bir sorun yaşıyorum gaz kesilmesiyle alakalı. debimetre değişti yine sorun değişmedi.benim aracımda gaz kesildiği zaman direksiyon sertleşiyor. bu nedendir acaba.

« Yanıtla #29 : 08 Kasım 2012, 14:31:37 »
Open quickbuttons

harun türkmen

• *
  • Er
  • Kişisel İleti
    Citroenturk.com

arkadaşlar aracımı yaptırdım. bilgisayara bağlandığında debimetre şase yada kısa devre yapıyo arızası verdi ve buna bağlı radyo , gösterge arızaları verdi. elektrikçiye götürdük. debimetreye gelen kabloların kopuk , dağınık ve kırık olduğu görüldü. elektrikçi arkadaş kabloları değiştirdi ve güzelce düzenledi. bilgisayar tüm arızaları sildi. şimdi gayet güzel. allah nazar değdirmesin...  100 tl gitti ama.