Gönderen Konu: Hava Fİltresİ + Polen Fİltresİ Kendİmİz DeĞİŞtİrelİm Ne Dersİnİz.  (Okunma sayısı 4208 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Open quickbuttons

Yavuz Selim

• Yönetici
  • General
  • Kişisel İleti
    İnandığı gibi yaşamayan, yaşadığına inanır.

• Araç Bilgileri: 2007 - Citroen C5 2.0 HDI SXPK Lav Siyahı
  • Kan Grubu: AB RH+
  • Plaka No: 61 Gerisi Teferruat
  • Yakıt Cinsi: Opet Ultraforce Eurodiesel
Alıntı yapılan: Hakan Mert;90355
yavuz bey farklı marka filtreleri nerelerde bulabilirim.

Bulunduğunuz ilde muhakkak filtreciler mevcuttur. Bu filtrecilere orijinal filtrenin referans numarasını verirseniz rahatlıkla size bulurlar ki sizin aracınız için olmamasına imkan yok. Hem C3 hem de Peugeot 207, 307 sizinle aynı filtreyi kullanıyor.

Sizin aracınızın kullandığı filtrelerin oem numaraları aşağıdaki gibidir:

Hava Filtresi : 1444 X5
Yağ Filtresi : 1109 T3 ya da 1109 Y2
Yakıt Filtresi : 1901 67 ya da 1901 78
Polen Filtresi : 6447 NV

Bu oem numarasına karşılık gelen her markada sadece bir ürün vardır ve o ürün de sizin aradığınız üründür. Burada size sadece markalar arasında seçim yapmak düşer. Biraz önce dediğim gibi Mann Filtreler Citroen ve Peugeot.un kullandığı ürünlerden daha kalitelidir buna emin olabilirsiniz.
50.000 km  - Ortalama 42 km/h Hızla  - Güncel Ortalama Yakıt Tüketimim :

Open quickbuttons

Halil Keskin

• Yarbay
    • http://www.facebook.com/plekumat
Polen filtresi yönlüdür

Takıp çıkarırken üstündeki yazılara dikkat edin!
AstraCDTi

If in Doubt, Flat out /Colin McRae

Open quickbuttons

Uğur Yaman

• *
  • Er
Alıntı yapılan: Hakan Mert;90074
1. motor kapağını yukarı doğru çekin yerinden çıkacak.
2.cam bitim kısmındaki lastik uzun parçayı çekin çıkarın yerinden.
bunun altındaki plastik kalın kısım bir vida ile ile kasaya bağlı 10 numara lokma ile sökün
3.sonra hidrolik direksiyon suyu kabı var 2 adet vidası var altıgen yıldız vida ile sökün
4.sonrasında tırnaklı plastik vidalar ile ses yalıtım malzemesi olduğunu düşündüğüm yapıya bağlı.o vidaları tornavida ile kenarından girip çıkarın.
5.lastik ve kalın plastik çıkınca artık hava filtresi ve polen filtresinin girdiği yerler görüldü.
6.polen filtresinin kapağı tutma yeri solda görülüyor.kapağı tutun silkeleyerek kapağı asılarak çıkarın.içinde polen filtresi var yenisini eskisini çıkardığınız şekilde takın hava akım yönüne dikkat edin.kapağı oturtun yerine .polen filtresi değişimi bitti:)
7.hava filtresi hortumu yarısından döndürülerek çıkıyor çıkarın.sonraki havafiltresi kutusuna bağlanan hortum kısmını alttabir çentik tutmakta bu hortum kısmını sağa çekerek bu çentikten çıkarın ve yukarı doğru çekerek hortumu hava filtresi kutusundan çıkarın.
8.sonra havafilresi kutusundan çıkıp motora giden hortum var 3 adet vidası var 8 numara lokma ile bunları çıkarın biri altta biraz zorlayabilir.3 vidayı çıkardıkten sonra düz kalın uçlu tornavida ile motora giriş yerindeki kelepçeyi gevşetin ve yerinden çıkarın.hava filtresi kutusu ve motora bağlantı yerinin hortumda tam ortalarında beyaz bir çentik var buradan çentiğe basarak kurtarın ve sağa doğru çekerek bu hortumuda çıkarın.
9.havafiltresi kutusu ortada kabak gibi karşımızda artık.3 adet vidası mevcut.uygun tornavida ile bunları sökün sökünce filtre kutusunun üst kapağı çıkacak.ve karşımızda.
10.yeni filtreyi takıp kapağı tekrar kapatırken arkada 4 adet tırnağın yerine oturduğuna dikket edin.ayrıca kutunun kapağını kapatmadan yerine oturtmamız gereken 2 çentik var onları oturtmayı unutmayın.
11.ayrıca hava filtresi kutusundan çıkıpta motora giden hortum içinde lastik conta var 4cm çaplı bunu oturturmak biraz zahmetli.geriye kalan şeyler çıkardığımızın tersi
ben yaptım çok kolay bence resimlerini koyuyorum. kolay gelsin

hakan bey fotolara baktım cok parçalamışsınız. polen filitresinde tornavida falan gerekmez. camın altındaki keçeyi çıkarın . kapak görünecek. uzatın elinizi asılın kapak çıkar. filtre zor cıkar iki parmakla hem alttan hem üstten tutmek gerek. üstten tutarsan alta takılır alttan tutarsan üste takılır cıkmaz. burda önemli olan filtrenin kapağını tırnaklarını kırmadan geri takmanızdır. cok hassasdırlar. ama benim aracım benzinli sanırım sizinki dizel arada fark olabilir.

Open quickbuttons

Yavuz Selim

• Yönetici
  • General
  • Kişisel İleti
    İnandığı gibi yaşamayan, yaşadığına inanır.

• Araç Bilgileri: 2007 - Citroen C5 2.0 HDI SXPK Lav Siyahı
  • Kan Grubu: AB RH+
  • Plaka No: 61 Gerisi Teferruat
  • Yakıt Cinsi: Opet Ultraforce Eurodiesel
Polen filtresi bakımından dizel ya da benzinli aynı. Tarif ettiğiniz gibi değişiyor ancak arkadaşımız sadece polen filtresini değiştirmemiş. Hava filtresini de değiştirdiği için bu kadar parçayı söktü. Benzinlide motorun yerleşimi ve hava filtresinin yeri bakımından tabiki bu kadar parça değişmeye gerek duyulmuyor.
50.000 km  - Ortalama 42 km/h Hızla  - Güncel Ortalama Yakıt Tüketimim :

Open quickbuttons

Onur Uncu

• **
  • Onbaşı
en büyük numara yağ ve yağ filtresinde :) c4 benzinli için en kaliteli yağ filtresi hangisi arkadaşlar tavsiyeleriniz nedir?

Facebook Comments