Gönderen Konu: c4 yeni ses sistemi montajı  (Okunma sayısı 3949 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

c4 yeni ses sistemi montajı

« : 26 Kasım 2011, 20:25:51 »
Open quickbuttons

Tarık SOYLU

• **
  • Onbaşı
tüm arkadaşlara merhabalar...
özellikle C4 kullanıcısı olan arkadaşlar iyi bilirler arabalarımız dünyanın en kapsamlı  elektronik sistemlerine sahip ve dışarıdan müdahalesi oldukça riskli bir yapıya sahip.
yeniğ teyp montajı için birkaç yer ile görüştükten sonra bu işle uğraşan montajcıların çok korktuklarını ve mümkün olduğunca C4 lere bulaşmadıklarını gördüm. hatta birisi yeni teyp yerine anfi için orijinal teybin preamp katından rca connector bile monte ettiğini duyunca(korku adama neler yaptırıyor:blink:) bayağı şaşırmıştım...
sonuçta her sorunumda ve her güzellikte bilgilere ulaştığım değerli CitroenTürk.com da Sayın Sinan Gündüz'ün açtığı topiği ve yorumları okudum... ertesi gün Sinan beyle görüşüp ürünü talep ettim....
http://www.citroenturk.com/forum/showthread.php/direksiyon_kumandalariniz_artik_iptal_olmayacak-4619/index.html

hızlı ve gönderici ödemeli bir kargo sürecinden sonra ürünü ve kendi teybimin bağlantılarını kontrol ettim sorun yok fakat soketler uymuyordu...
bunun sebebi teybin çıkışının İSO CONNECT olmamasıydı. araya 3.5 tl lil İso Dişi Konnektör alıp bu aşamayı geçtim.
daha sonra Citroen sedreac  doc backup proğramı sayesinde Wirin Diagrams yani bağlantı ve akım şemalarını içeren tablolara ulaştım. öyle ya teybi ve aldığımız aparatın birbirine uyduğu belliydi peki araba ile aparat???:sleep:

2 gecelik karşılaştırma ve hesaplardan sonra OK cevabını aldım beynimden...:throw:

ve hem fotoğraflama hemde montaj işine başladım. bu işe başladığımda saat 14:45 sıraları idi....

« Yanıtla #1 : 26 Kasım 2011, 20:34:36 »
Open quickbuttons

Tarık SOYLU

• **
  • Onbaşı
hemen şunu belirteyim... bu kadar hesaplama ve araştırma ile uğraşmanıza gerek yok. zira bunu ben ilk olduğumuz için yaptım.
önce Sinan beyden gelen malzemeler...
1. remote(uzaktan kumanda bağlantı kablosu...

2.canbus bilgi kutusu

3. ana bağlanı soketleri

kendi aldığım iso dişi konnektör

Teybimin orijinal bağlantı soketi

Tüm parçalar bir arada:

Teybimizle birlikte tüm parçalar:

« Yanıtla #2 : 26 Kasım 2011, 20:42:59 »
Open quickbuttons

Tarık SOYLU

• **
  • Onbaşı
artık montaja geçebiliriz.
remotenin bağlatı kontrolü

ok...

canbus ile bağlanıyor...(KORKMAYIN... BU SİSTEMDE HİÇBİR SOKETİN YANLIŞLIKLA BİR BAŞKASINA GİRMESİ MÜMKÜN DEĞİL)

tüm soketleri bağlayıp plastik kelepçe ile kabloların dağılmamalarını sağladım...

unutmayın elektirik gevşeklik ve dağınıklıktan hoşlanmaz...

« Yanıtla #3 : 26 Kasım 2011, 20:51:40 »
Open quickbuttons

Tarık SOYLU

• **
  • Onbaşı
şimdi teybimizi arabamıza takacağız...

ÖNEMLİ!!! C4 lerde elektirik veya elektronik malzemelerle iligili yapacağınız çalışmalardan önce mutlaka kapınızı açın ve açık bırakıp bekleyin. göstergeler tamamen karardıktan yani hiçbirşey yazmadığı zamanda müdahaleye geçin...

devir saatimizde görüntü yok... demekki arabada enerji dolaşmıyor...

sonra blaupunkt anahtarı ile önceki teybimizi çıkarıyoruz... u şeklinde demir bir parça oto teypcilerde vardır rica ederseniz bri dakika kullanmanıza izin verirler:ph34r: bende öyle yaptım:rolleyes:

Ana bağlantı soketimiz(başkada bişey yok zaten:rolleyes:) diğeride anten bağlantısı...

soketimizi bağlıyoruz.
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2011, 20:54:14 Gönderen: Tarık SOYLU »

« Yanıtla #4 : 26 Kasım 2011, 20:57:24 »
Open quickbuttons

Tarık SOYLU

• **
  • Onbaşı
remote kablomuzuda bağladık... ilem tamam .... bu kadar basit:e050:

tam bağlanmış hali

ilk denemeyi tam montaj bitmeden yaptım...

yol bilgisayar ekranımızı kontrol ediyoruz

saate dikkat tüm bu ilemleri şu an yazmak bile daha fazla zaman aldı :D

« Yanıtla #5 : 26 Kasım 2011, 21:05:49 »
Open quickbuttons

Tarık SOYLU

• **
  • Onbaşı
sonrada direksiyon kumandasını test ettim...

tüm fonksiyonlar çalışıyor:e050::e050::e050:

ve daha önceden değiştirip taktığım 16 lık pioneer hoparlörle ile mükemmel bir uyum BİLLUR Gibi ses:wub:
montajın son görüntüsü...

altta biraz boşluk var.. bugün zamanım yoktu ondan halledemedim ama onuda halledip anlatırım.. aslında iş basit... teybin arkasındaki tamponu takıp teybi öne monte edeceğim....
eğer arabayı satmamış olursam anfiyide takarken anlatacağım...
Son sözüm şu Sİnan beyi bu sayede tanıdım... samimi ve iyi niyetli ayrıca yardımcı olan bir insan... sonuç ve uyum açısından düşündüğünğzda parça çok çok iyi... fiyatı olumlu... ve teybinizi değiştirmekten korkmayın... son derece güzel konfora sahip arabalaırmızda iyi ve kaliteli müzik dinlemek herkesin hakkı ... korkmayın... Trabzondaki arkadaşlara zevkle yardımcı olurum...(ücretsiz:wink:)
selamlar....

« Yanıtla #6 : 26 Kasım 2011, 21:10:49 »
Open quickbuttons

Tarık SOYLU

• **
  • Onbaşı
unuttum ilk fırsatta video çekip paylaşacağım...:wink:

« Yanıtla #7 : 26 Kasım 2011, 21:22:02 »
Open quickbuttons

Sinan Gündüz

• *
  • Er
Tarık Bey,çok yararlı ve güzel bir paylaşım olmuş..
montajı eksiksiz anlatmışsınız tebrik ederim.
Emeğinize sağlık.... :throw:

« Yanıtla #8 : 27 Kasım 2011, 15:39:05 »
Open quickbuttons

Can Öz

• *
  • Er
Hoparlörleri önceden ne ile değiştirdiniz acaba? birde bu uygulamayı yaptığınız da yol bilgisayarı ekranında hangi özellikler kayboldu? Park sensörü sesi ve görüntüsü hala çalışıyor mu?

« Yanıtla #9 : 02 Aralık 2011, 01:06:35 »
Open quickbuttons

Tarık SOYLU

• **
  • Onbaşı
Alıntı yapılan: Can Öz;126689
Hoparlörleri önceden ne ile değiştirdiniz acaba? birde bu uygulamayı yaptığınız da yol bilgisayarı ekranında hangi özellikler kayboldu? Park sensörü sesi ve görüntüsü hala çalışıyor mu?
Can bey mesajınızı yeni okudum...
hoparlörleri pioneer ts-g-1615 ile değiştirmiştim... g serisi dar hacimli ve yerine tam oluyor seside fena değil neticede bir anfi ile bas sesler alınacak yoksa olmaz...
yol bilgisayarında sedece ses sisteminin özellikleri gidiyor. mesela kanal ve track name audio (bas-tiz- loudness) gibi özellikler gidiyor... zira bunlar yeni teybimizde var zaten...
geri park sensörü çalışıyor sadece görüntü olarak var- ses gelmiyor doğal olarak ama iyi bir araştırma ve çalışma ile yeni teybe Aux girişi olarak verilebilir.. bu durumda geri vitese taktiığınızda aux tuşunada basmanız gerekir...

« Yanıtla #10 : 05 Aralık 2011, 15:16:40 »
Open quickbuttons

Sadık Doğan

• *
  • Er
    • http://sanatsa.blogspot.com/
Bravo... iyi iş çıkarmışsınız...:hurray:

Ynt: c4 yeni ses sistemi montajı

« Yanıtla #11 : 17 Nisan 2012, 22:51:09 »
Open quickbuttons

Kemal Tekeş

• *
  • Er

• Araç Bilgileri: citroen c4 picasso 1.6 HDİ MCP SXPA 2010
  • Yakıt Cinsi: diesel
Merhaba Tarık bey
Uzun zamandır aracımın ses sistemini değiştirmek istiyorum.
Sonunda "PIONEER MVH-8350BT BLUETOOTH USB SD DVD" bu ürüne karar verdim.
Direksiyon kumandasını da bahsettiğiniz ürün ile hallettik diyelim. Aracın orjinalinde bulunan park sensörü için geri vitese alındığında müzik sesini kısarak ya da müzik açık değilse aracın hoparlörlerinden gelecek park sensörü sesi için nasıl bağlantı yapacağız?
Kemal Tekeş

« Yanıtla #12 : 18 Nisan 2012, 15:20:28 »
Open quickbuttons

Tarık SOYLU

• **
  • Onbaşı
Kemal Bey ben bu mantajı yaptıktan sonra sadece ekranda görüntüsü ile park sensorünü kullanmıştım... bu aparat ile sadece kumanda kontrolü yapılıyor park sensörlerinin sesi gidiyor maalesef..

« Yanıtla #13 : 15 Aralık 2013, 16:59:53 »
Open quickbuttons

sadik

• *
  • Er
elinize sağlık gerçekten çok açıklayıcı olmuş.
Size hoparlör konusunda danışmak istiyorum. Siz tg serisi pioneer hoparlör kullanmışsınız. ancak sözünü ettiğiniz 1615 numaralı hoparlörü bulamadım. 16 cm olan herhangi bir tg serisi hoparlör alsam uygun olur mu?
teşekkür ediyorum

« Yanıtla #14 : 06 Mart 2014, 19:46:08 »
Open quickbuttons

remzi kaya

• *
  • Er
  • Kişisel İleti
    Citroenturk.com

• Araç Bilgileri: citroen c4 2009 model
  • Kan Grubu: a rh+
  • Meslek: öğretmen