Gönderen Konu: Trafik sigortası otoparkta yapılan kazayı karşılar mı?  (Okunma sayısı 4503 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Open quickbuttons

Burcu Yücesoy

• Yarbay
Herkese Merhaba,

2010'un son günü iş yerindeki açık otoparktan çıkmak üzereyken benim geri park lambalarmı görmesine rağmen ilerleyen araca çarptım. kaza tespit tutanağında kazanın otoparkta olduğu yazıyordu. duyduğuma göre de otoparkta olan kazaları trafik sigortası karşılamıyormuş, sigortacımın konu hakkında bilgisi yok bana dediği açık otoparkta olduysa kaza karşılar. karşı taraf aracı yaptırdı kendi kaskosuna kaskoda benim trafik sigortasından parasını alıcak tabi alabilirse bana öyle geliyor ki trafik sigortası bu kazanın masrafını karşılamayacak. sigortanın karşılamadığını kaskoda karşılamazmış sigortacının söylediğine göre.. bu konuda bilgisi olan var mı? sonuç olarak kazanın masrafını ben cebimden mi ödeyeceğim?

Trafik sigortası otoparkta yapılan kazayı karşılar mı?

« Yanıtla #1 : 20 Ocak 2011, 21:54:51 »
Open quickbuttons

S.Süha Sarıakçalı

• Yarbay
Trafiğin özel konuma girdiği yerlerde karakoldan polis çağırarak tutanak tutturmanız gerekir. Bu durumda sigorta ödeme yapar. Daha önce benim başıma gelmişti, trafiğin dışındaki özel arazide arabama çarpılmıştı, trafik polisi bu duruma müdahele etmiyor.

« Yanıtla #2 : 21 Ocak 2011, 00:49:40 »
Open quickbuttons

Melih Çelik

• Binbaşı
Böyle yerlerde benim bildiğim savcı çağrılıyor ve savcı tutanak tutuyor. Bu da tabii işin uzamasına hatta belki saatlerce savcı beklemenize sebep oluyor. Trafik sigortasından ödeme konusuna gelince en kesin çözümü bir sigorta acentesini arayarak sormak olabilir.

« Yanıtla #3 : 21 Ocak 2011, 09:13:37 »
Open quickbuttons

Burcu Yücesoy

• Yarbay
sigortacının da bu konu da çok bilgisi yok. bana dediği tek şey bildiğim kadarı ile kapalı otoparkta olan kazaları sigorta karşılamıyor dedi yani o da durumdan emin değil. dün aradığımda da sigorta ödeme yapmazsa kasko da ödeme yapmaz dedi iyice çileden çıkmamı sağladı. nasıl sonuçlanacak bilmiyorum ama sonucun hayırlı olacağını düşünmüyorum..

« Yanıtla #4 : 21 Ocak 2011, 15:43:06 »
Open quickbuttons

Erhan Can

• Yarbay
kaskoda eğer otopark muafiyeti gibi bir madde yoksa kaskonun karşılaması gerekir.

« Yanıtla #5 : 21 Ocak 2011, 16:56:07 »
Open quickbuttons

Birol Perişan

Administrator
  • Vefakar Üye
  • *
  • General
Kazanın nerede yapıldığı önemli değildir, her şartta sigorta şirketi hasarı ödemek zorundadır..Yeter ki Alkollü araç kullanımı olmasın.. Otoparkta yapılan kazayı sadece kendi aranızda tutacağınız kaza tespit tutanağı ile de ödettirebilirsiniz..Polis raporuna da gerek yok..

Konuyla ilgili aşağıdaki haber işinizi görür sanırım..

Her 100 araçtan 23'ü otoparkta kaza yaptı

Kaza tespit tutanağı uygulaması ile birlikte kazaların yüzde 23'nün otoparkta meydana gelmesi sigorta şirketlerini kuşkulandırdı. 9 ay içinde sadece 121 bin adet tutanağın otoparkta tutulduğunu belirten Sigorta Bilgi Merkezi Genel Müdürü Mehmet Üst, 'Sigortacılar sahte hasar gözüyle bakmasına rağmen hasarı da ödüyor' dedi.

Görünen o ki, kaza tespit tutanağı yavaş yavaş sigorta sektörünün başına bela olmaya başladı. Geçen yılın nisan ayında uygulama başladığında amaç, trafiği rahatlatmaktı. Bu, nasıl olacaktı? Maddi hasarlı kazalarda sürücüler polis çağırmadan, araçlarını yolun kenarına çekip, karşılıklı kaza tespit tutanağını doldurup, aralarında anlaşacaklar, sonra da yollarına devam edeceklerdi. Peki, bu gerçekleşti mi? Açıkçasını söylemek gerekirse, hayır.

Çünkü, sürücüler kaza tespit tutanağını araçlarını yolun kenarına çekip, doldurmak yerine; kazanın olduğu yerde yani, yolun ortasında, doldurmaya çalışıyorlar. Hatta bir adım daha ileri gideyim. Kaza yapan araçlarda kaza tespit tutanağı yoksa, yoldan geçen başkalarından bu tutanaklar isteniyor. Bulunduktan sonra da bu sefer tutanakların nasıl doldurulacağı tam olarak bilinmediğinden, yanlış da yapılmamak adına başka araçlar da durup, yardım etmeye çalışıyor. Sizin anlayacağınız, yolun ortasında bir kaza ve araçların etrafında da bir sürü insan. Bırakın trafiğin rahatlamasını daha da keşmekeş hale geliyor.

Yine uygulama ilk başladığında sigortacıların bir endişesi de kaza tespit tutanağı ile birlikte sahte hasarların, daha doğrusu düzmece hasarların artacağı yönündeydi. Nitekim bu da gerçekleşti ama beklenenin de üzerine çıktı.

Sigortacılar yine de ödüyor

Nitekim, uygulamanın üzerinden 9 ay geçtikten sonra yapılan istatistikler, meydana gelen kazaların yüzde 23'nün park halinde, yüzde 16'sının arkadan çarpmayla, yüzde 23'nün kavşaklarda ve yüzde 7,5'nin de öndeki aracın geri geri gelirken arkadaki araca çarpmasından kaynaklandığını ortaya koydu. Bu durumu rakamsal bazda incelersek, 9 ayın sonunda toplam 521 bin kaza tespit tutanağı tutulmuş ve bunun yüzde 23'ü yani, 121 bin adeti park halindeki çarpışmalardan oluşuyor. İşte bu rakam, sigortacılarda sahte hasar kuşkusunu uyandırıyor.
Geçenlerde Sigorta Bilgi Merkezi'nin Genel Müdürü Mehmet Üst ile sohbet ederken, kaza tespit tutanağındaki sahte hasar konusu açıldığında, "Sahte hasarın ispatlanması lazım. Kaza tespit tutanağı devreye girdikten sonra sahte hasarın tespiti de çok zor. Çünkü, kişinin beyanına bağlı. Kişi beyan etmişse de sigorta şirketi ödüyor. Ama otoparktaki 100 araçtan 23'ü çarpışıyorsa bunda da soru işaretleri oluşuyor. Sayının bu seviyelere çıkması nedeniyle sigortacılar sahte hasar gözüyle bakıyor fakat buna rağmen hasarı da ödüyor" diyor.

Sahte hasar nasıl oluşuyor

Haliyle soracaksınız, eskiden bu oran daha mı düşüktü? İşin aslını bakarsanız geçmişe yönelik bu konuda ortak bir merkezde toplanmış bilgi yok. Sadece her sigorta şirketinin kendi hasar verileri içinde bu durum tespit ediliyordu. Kaza tespit tutanağı tutulmaya başladığından itibaren de bu bilgiler Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi'nde (TRAMER) tutulmaya başlandı. Buna göre de kabaca daha önce park halindeki araçlarda kaza oranının yüzde 10'lar mertebesinde olduğunu söyleyebilir. Peki, bu kazalar nasıl gerçekleşiyor? Ya da tutanaklara nasıl yansıyor?
Mehmet Üst, bu konuda şunları söylüyor: "Tutanaklara bakıyorsunuz çarpan araç kamyonet ve hiçbir iz yok. Ama park halindeki araçta ciddi şekilde hasar oluşmuş. Muhtemelen bu sahte hasar durumuna giriyor. Bir şekilde kamyonet sahibiyle anlaşıyorsunuz ve onun poliçesinden hasarı talep ediyorsunuz. Ya da iki araç park halinde iken çarpışıyor ama birinde hiçbir hasar yok. İşte bu tür kazalar artmaya başladı. Aslında araç daha önceden bir şekilde hasarlanmış ama otoparkta kaza tutanağı tutularak, sigortadan para alınmaya çalışılıyor."

Kaza tutanağı sıkıntı yaratıyor

Sigortacılar bu konuya şimdiden acil bir önlem alınması gerektiğini söylüyor. Peki, nedir bu önlem. Mesela kimilerine göre geçmişte uygulanan trafik cezası bir ölçüde caydırıcı etken olabilir.

Mehmet Üst ile sohbetimizde, TRAMER bünyesinde bir ekip kurulacağını ve bu ekibin de bu tür şaibeli hasarları yakından incelemeye alacağını öğrendim. Ancak bana göre bu da çözüm değil. Çünkü kaza tespit tutanağı tamamen iki kişinin beyanına tabi olduğundan ve artık devrede polis olmadığından istediğiniz kadar ekipler kurun, inceleyin çare olmaz. Bu sefer vatandaşta, "sigortacılar hasar ödememek için bahane arıyor" tepkisi başlar. Açıkçası sigortacıların kaza tespit tutanağı ile işleri bundan sonra çok zor görünüyor. Eğer bir önlem alınmazsa da zaten zarar edilen trafik sigortasında zarar daha da inanılmaz boyutlara çıkacak.

Hasarlar yüzde 15 arttı

Mehmet Üst, ile konuşmamız, sigorta şirketlerinin kaza tespit tutanağı sonucunda ödediği hasar rakamına geliyor. Üst, bu konuda rakamların henüz netleşmediğini belirtiyor ancak kaza tespit tutanağı uygulaması başladıktan sonra hasar oranında yüzde 15 artış olduğunu da eklemeden geçemiyor. "Yaptığımız incelemeler, eskiden 100 araçtan 10'u hasarlanırken, şimdi 100 araçtan 23'ü hasarlanmaya başladı" diyen Mehmet Üst, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Yüzde 15 gibi bir hasar artışı görülüyor. Yani, hasar frekansı artmış. Bunda, kaza tespit tutanağından sonra vatandaşların hasarları talep etmesi de etken olabilir. Aynı zamanda hasarlar artık çok erken ödenmeye başlandı. Bu da faktör olabilir. Ama bunlar yüzde 3-5'i geçmez. Yüzde 15 ciddi bir rakam."

Başta da söylediğim gibi, kaza tespit tutanağı yavaş yavaş sigorta sektörüne sıkıntıyı vermeye başladı. Sadece dokuz aylık sürede sigortacıların sahte hasar olarak adlandırdığı park halindeki kazalardaki artışın bu seviyelere gelmesi, önümüzdeki dönemde daha da artacağının bir göstergesi.

http://www.kasko.web.tr/120-her-100-aractan-23u-otoparkta-kaza-yapti

« Yanıtla #6 : 21 Ocak 2011, 21:14:16 »
Open quickbuttons

Burcu Yücesoy

• Yarbay
Teşekkür ederm Birol abi bu bilgiyi bizimle paylaştığın için :)

Tutanağı istemeyi yeni akıl eden sigortacımın verdiği bilgi de şu oldu; genelgede kamuya açık olan otoparklarda yapılan kazanın sigorta tarafından karşılanacağı ancak binaya ait otoparkta olan kazaları karşılamayacağını belirtti. kazanın adresi organize sanayi bölgesi olarak geçtiği için hasarı ödeyeceğini düşünüyoruz. bu yazıyı da okuduktan sonra kafamdaki soru işaretleri yok oldu ama yine kaza sonuçlanmadan içim rahat etmeyecek gibi görünüyor.

« Yanıtla #7 : 26 Ocak 2011, 12:08:18 »
Open quickbuttons

Birol Perişan

Administrator
  • Vefakar Üye
  • *
  • General
Alıntı yapılan: Burcu Yücesoy;112803
Teşekkür ederm Birol abi bu bilgiyi bizimle paylaştığın için :)

Tutanağı istemeyi yeni akıl eden sigortacımın verdiği bilgi de şu oldu; genelgede kamuya açık olan otoparklarda yapılan kazanın sigorta tarafından karşılanacağı ancak binaya ait otoparkta olan kazaları karşılamayacağını belirtti. kazanın adresi organize sanayi bölgesi olarak geçtiği için hasarı ödeyeceğini düşünüyoruz. bu yazıyı da okuduktan sonra kafamdaki soru işaretleri yok oldu ama yine kaza sonuçlanmadan içim rahat etmeyecek gibi görünüyor.

Rica ederim Burcu, inşallah sizin açınızdan hayırlısı ne ise o olur..:)

Facebook Comments